Թրամփը դեմ չէ TikTok-ը գնելու՝ Մասկի գաղափարին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ տեսականորեն բաց է Իլոն Մասկի՝ TikTok սոցիալական ցանցը գնելու գաղափարին։ Այս մասին նա հայտարարել է Սպիտակ տանը՝ լրագրողների հետ զրույցում։
Թրամփն ընդգծել է, որ ամերիկացի գործարարներից մեկը չինական ByteDance ընկերությունից պետք է գնի TikTok-ը և մասնաբաժին տա ԱՄՆ կառավարությանը։
Ավելի վաղ՝ մինչև հավելվածի արգելափակման մասին օրենքի ուժի մեջ մտնելը, Թրամփը հայտարարել էր, որ հավելվածը կկարողանա շարունակել իր գործունեությունը երկրում, եթե ԱՄՆ կառավարությունը ստանա բաժնետոմսերի 50%-ը։ Հունվարի 19-ին, արգելափակվելուց 12 ժամ անց, սոցցանցը վերսկսել է իր գործունեությունն ԱՄՆ-ում։