ԱՄՆ-ն թույլատրել է կենսականորեն անհրաժեշտ օգնության տրամադրումը
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը թույլատրել է կենսականորեն անհրաժեշտ մարդասիրական օգնություն տրամադրել այլ երկրներին՝ դեղորայքի, բժշկական ծառայությունների, սննդի, բնակարանային և կենցաղային ծախսերի աջակցության տեսքով։
«Այս բացառությունը չի տարածվում հղիության արհեստական ընդհատման, ընտանիքի պլանավորման համաժողովների, վարչական ծախսերի, գենդերային կամ գաղափարախոսական ծրագրերի կամ այլ գործունեության վրա, որը կապված չէ կյանքեր փրկելու հետ»,- ասվում է պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ նախագահ Թրամփի հրամանով 90 օրով դադարեցվել է ԱՄՆ օգնության բոլոր ծրագրերն այլ երկրներին։
Պետքարտուղարության նախնական հրահանգը քննադատության էր արժանացել, քանի որ այն կարող է արգելափակել պատվաստանյութերի և սննդի բաշխումը կարիքավոր երկրներին: