Թրամփը նախագահության ինը օրվա ընթացքում ստորագրել է ռեկորդային թվով հրամաններ. #Axios
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը պետության ղեկավարի պաշտոնում ընդամենն ինն օրվա ընթացքում ստորագրել է ռեկորդային թվով գործադիր հրամաններ՝ 38 հատ։ Ինչպես նշում է Axios-ը, պատմության մեջ ոչ մի ամերիկյան առաջնորդ դա չի արել:
Պորտալի տվյալներով՝ Թրամփը վերադասավորում է ԱՄՆ-ի վարչակազմի աշխատանքը՝ նպատակ ունենալով ընդլայնել նախագահական լիազորությունները, «իսկ հրամանագրերի տարափը արշավ է «Շոկ և ակնածանք» դոկտրինի ոճով»։
Ինչպես նշում է Axios-ը, ԱՄՆ-ի նախկին նախագահներից միայն Ջո Բայդենը և Հարի Թրումենն են արձակել ավելի քան 40 գործադիր հրաման Սպիտակ տանն իրենց առաջին 100 օրվա ընթացքում:
Հունվարի 20-ին իր երդմնակալությունից անմիջապես հետո Թրամփը չեղյալ հայտարարեց իր նախորդի՝ Բայդենի 78 գործադիր հրամաններն ու հուշագրերը: