ԵԽԽՎ-ն պատժամիջոցներ է սահմանում ու խստորեն պահանջում Վրաստանում անցկացնել խորհրդարանական նոր ընտրություններ
6023
Չորեքշաբթի, 29 հունվարի, 2025 թ., 23:49
Եվրոխորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) հավանություն է տվել բանաձևին, որը պատժամիջոցներ է սահմանում վրացական իշխանությունների դեմ և պահանջում է սկսել արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների գործընթացը ԵԽԽՎ վերահսկողության ներքո՝ համաձայն ԵԽԽՎ-ի՝ հունվարի 29-ի երեկոյան ընդունված բանաձևի։
ԵԽԽՎ բանաձևը խիստ պայման է դնում Վրաստանի իշխանությունների առջև՝ սկսելու արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների գործընթացը, որը պետք է տեղի ունենա ԵԽԽՎ վերահսկողության ներքո։
Միաժամանակ ԵԽԽՎ-ն հաստատել է Վրաստանի խորհրդարանական պատվիրակության հավատարմագրերը ընթացիկ նստաշրջանի համար, սակայն դրանց կանդրադառնա ապրիլին։ Այնուհետև պատվիրակության մանդատը կերկարաձգվի միայն ԵԽԽՎ քաղաքական պահանջների կատարման դեպքում։