«Միացյալ Նահանգները պատրաստ է զբաղեցնել Գազայի հատվածը»․ Թրամփ
Միացյալ Նահանգները պատրաստ է «զբաղեցնել Գազայի հատվածը», Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարել է Դոնալդ Թրամփը։
«Միացյալ Նահանգները վերահսկողության տակ կվերցնի Գազայի հատվածը: Մենք պատասխանատվություն կստանձնենք վնասազերծելու չպայթած ռազմամթերքը»,- CNN-ի եթերում ասել է նա:
Միացյալ Նահանգները կնպաստի Գազայի հատվածի տնտեսական զարգացմանը, ինչը «կապահովի անսահմանափակ աշխատատեղեր և բնակարաններ», խոստացել է Թրամփը։
Հանրապետականը չի բացառել նաև ամերիկյան զորքերի ներգրավվածությունը:
Նեթանյահուն, մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահի մտադրություններն, ասել է. «Սա կարող է փոխել պատմությունը։ Եվ ես կարծում եմ, որ իսկապես արժե գնալ այդ ճանապարհով»: