«ԵՄ անդամակցություն, մեծ բանակ, ամերիկյան ներդրումներ»․ Զելենսկին թվել է անվտանգության երաշխիքները
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին NBC-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ իր երկրին անհրաժեշտ են անվտանգության երաշխիքներ, որոնք նման են դաշնակիցների կողմից Իսրայելին տրված երաշխիքներին:
Զելենսկին վկայակոչել է Իսրայելի վրա Իրանի անցյալ տարվա հրթիռային հարձակումը, որը հետ մղվեց ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի և մի շարք այլ երկրների, այդ թվում՝ Հորդանանի կողմից։
«Իսրայելը ՆԱՏՕ-ի անդամ չէ։ Հիանալի է, որ այդ երկրները ոչնչացրել են իրանական հրթիռները։ Սա նշանակում է, որ Իսրայելն ունի անվտանգության կոնկրետ երաշխիքներ դաշնակիցների կողմից։ Կարծում եմ, որ դա մեզ իսկապես անհրաժեշտ է»,- ասել է Ուկրաինայի նախագահը։
Ի թիվս այլ երաշխիքների, Զելենսկին նշել է սպառազինության «հզոր փաթեթը»՝ հրթիռներ, որոնք կտեղակայվեն Ուկրաինայի տարածքում որպես կանխարգելիչ միջոց, և մեծ բանակ, եթե Կիևը չմիանա Հյուսիսատլանտյան դաշինքին:
Բացի այդ, Ուկրաինայի նախագահի խոսքով, երկրին անհրաժեշտ է անդամակցություն Եվրոմիությանը և ամերիկյան ներդրումներ։