Zelensky named security guarantees for Ukraine: missiles, protection based on the Israeli model and joining the EU
Ukrainian President Volodymyr Zelensky in an interview NBC News spoke about the security guarantees Ukraine needs to defend itself.
According to Zelensky, Ukraine needs a large army that can deter possible aggression.
“This is very important from a psychological point of view. If Putin understands that we have the same size army as Russia, he will not dare to invade again,” the Ukrainian president said.
Investments are another important component of security. Zelensky is confident that Russia will not attack enterprises where Ukraine cooperates with American partners.
In addition, Ukraine is counting on quick accession to the European Union, which will become an economic guarantee of security.
Zelensky paid special attention to the Israeli security model. He cited the reaction of Western countries to Iran’s attack on Israel as an example.