Մակրոնը պնդում է, որ Ուկրաինայում խաղաղությունը պետք է հաշվի առնի եվրոպացիների շահերը
Ուկրաինայում խաղաղությունը պետք է հաշվի առնի եվրոպացիների շահերը, հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը սոցցանցերում՝ Փարիզում Ուկրաինայի հարցով ԵՄ և Կանադայի մի քանի առաջնորդների երկրորդ արտակարգ գագաթնաժողովից հետո։
«Ֆրանսիայի և նրա գործընկերների դիրքորոշումը հստակ և միասնական է: Մենք ցանկանում ենք, որ Ուկրաինայում խաղաղություն լինի հարատև և երկարատև: Մենք աջակցում ենք Ուկրաինային և կստանձնենք Եվրոպայում խաղաղությունն ու անվտանգությունը ապահովելու բոլոր պարտականությունները: Սա Ֆրանսիայի հիմնարար շահն է, և ես դրա երաշխավորն եմ»,- գրել է նա:
Նրա խոսքով՝ եվրոպացի առաջնորդները կիսում են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նպատակը՝ «վերջ դնել» հակամարտությանը։ Նա մատնանշել է մի շարք սկզբունքներ, որոնց Եվրոպան մտադիր է հավատարիմ մնալ։
«Ուկրաինան միշտ պետք է դաշնակից մնա, և նրա իրավունքները պետք է հարգվեն: Խաղաղությունը պետք է լինի կայուն և ուղեկցվի հուսալի և վստահելի երաշխիքներով: Պետք է հաշվի առնել եվրոպացիների անվտանգության շահերը»,- ասել է նա:
Նա նշել է, որ ԵՄ-ն «համոզված է Եվրոպայի և մեր երկրներից յուրաքանչյուրի պաշտպանության և անվտանգության ծախսերն ավելացնելու անհրաժեշտության մեջ»՝ հավելելով, որ համապատասխան «որոշումները կընդունվեն առաջիկա օրերին և շաբաթներին»։
Չորեքշաբթի օրը կայացած հանդիպմանը մասնակցել են Իսլանդիան, Նորվեգիան, Բալթյան երկրները (Լիտվա, Էստոնիա և Լատվիա), Չեխիան, Հունաստանը, Ֆինլանդիան, Ռումինիան, Շվեդիան և Բելգիան, ինչպես նաև Կանադան։ Նրանցից շատերի ներկայացուցիչները բանակցություններին միացել են տեսակոնֆերանսի միջոցով։
Առաջին նմանատիպ հանդիպումը կայացել է երկուշաբթի օրը, որին մասնակցել են Գերմանիայի, Լեհաստանի, Իտալիայի, Դանիայի ղեկավարները և ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը։