«Ուկրաինան ՆԱՏՕ-ի անդամ չի լինի, այն կմնա բուֆերային գոտի դաշինքի և Ռուսաստանի միջև». Վիկտոր Օրբան
Ուկրաինան ՆԱՏՕ-ի անդամ չի լինի, այն կմնա բուֆերային գոտի դաշինքի և Ռուսաստանի միջև, և դա պարզ դարձավ ԱՄՆ-ում հանրապետական ​​Դոնալդ Թրամփի՝ իշխանության վերադարձից հետո։ Այս մասին հայտարարել է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը՝ ելույթ ունենալով ազգային խորհրդարանի գարնանային նստաշրջանի բացմանը։
«ԱՄՆ-ի ընտրություններից հետո որոշվեց, որ Ուկրաինան չի դառնա ՆԱՏՕ-ի անդամ։ Հունգարիայի անվտանգության համար կարևոր է, թե ինչպիսին կլինի Ուկրաինայի ճակատագիրը և ինչպիսին կլինի դրանից մնացած տարածքը։ Այս հարցը կլուծվի հրադադարի և խաղաղ բանակցությունների միջոցով»,- ասել է Օրբանը։
Նա նաև նշել է, որ «խաղաղության պայմանագիրը պետք է երաշխավորի Հունգարիայի և ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների անվտանգությունը, իսկ Ուկրաինայի կարգավիճակը, որը կրկին կդառնա բուֆերային գոտի, պետք է համապատասխանաբար կարգավորվի»։ «Սա, ըստ երևույթին, կորոշեն ոչ միայն և գուցե ոչ առաջին հերթին եվրոպացիները»,- հավելել է կառավարության ղեկավարը։