«Մասնակի զինադադար և խաղաղապահների տեղակայում». Մակրոնը խաղաղության ծրագիր է ներկայացրել․ #LeFigaro
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ռուս-ուկրաինական պատերազմի կարգավորման ծրագիր է ներկայացրել, որը պատրաստվել է Մեծ Բրիտանիայի հետ համատեղ։ Այս մասին նա խոսել է Le Figaro-ին տված հարցազրույցում։
Եվրոպական երկրներն առաջարկում են մեկամսյա զինադադար, որը կվերաբերի ծովային և օդային հարձակումներին: Հրադադարը չի տարածվի ցամաքային մարտերի վրա, քանի որ դժվար է ստուգել, թե արդյոք այն պահպանվում է շփման գծի երկայնքով, գրում է թերթը։
Ծրագրի երկրորդ մասն Ուկրաինայում եվրոպացի խաղաղապահների տեղակայումն է։ Ըստ պարբերականի՝ դա պետք է տեղի ունենա ավելի ուշ:
«Հարցն այն է, թե ինչպես ենք մենք օգտագործում այս ժամանակը, որպեսզի փորձենք հասնել ընդունելի հրադադարի՝ բանակցությունների միջոցով։ Խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը կհետևի խաղաղապահ զորքերի տեղակայումը»,- ասել է Մակրոնը։