France and Britain are proposing a partial one-month truce between Russia and Ukraine that would not cover ground fighting, French President Emmanuel Macron told the daily newspaper Le Figaro on Sunday.
However, Macron said the truce would cover air, sea and energy infrastructure attacks.
"In the event of a ceasefire, it would be very difficult to verify (fighting) along the front was being respected," Macron told Le Figaro,
The second part of the plan is the deployment of European peacekeepers in Ukraine. “That should happen later, not in the coming weeks.”
“The question is how we use this time to try to reach an acceptable ceasefire through negotiations that will last several weeks. The signing of a peace agreement will be followed by the deployment of peacekeepers,” Macron said.