Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքի փաստաբանը ներկայացրել է՝ ինչ պետք է անի Նիկոլ Փաշինյանը
Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքի փաստաբան Ջարեդ Գենսերն X-ի իր էջում կոչ է արել ՀՀ իշխանություններին՝ ավելի ակտիվ ներգրավվել Բաքվի բանտերից գերիների ազատ արձակման գործում և ներկայացրել, թե ինչ կարող է անել Փաշինյանը՝
• Բանտարկյալների ազատ արձակումը հայտարարել որպես առաջնահերթություն, հրավիրել ասուլիս, հոդված գրել առաջատար հրատարակություններում։
• Հանդիպել բանտարկյալների ընտանիքների հետ, ԿԽՄԿ-ին և ԵԱՀԿ-ին խնդրել դիտորդներ ուղարկել «դատավարություններին» մասնակցելու համար։
• Բաքվում դեսպանատներ ունեցող դաշնակից երկրներին կոչ անել՝ ուղարկել իրենց ներկայացուցիչներին «դատավարություններին» և խնդրել Բաքվին՝ թույլ տալ հայ դիտորդների մասնակցությունը։
• Բանագնաց ուղարկել Բաքու՝ բանակցությունների հումանիտար խողովակ հաստատելու համար։
• Կապ հաստատել ԱՄՆ նախագահի և պետքարտուղարի, Ֆրանսիայի և ԵՄ ղեկավարների հետ։
• Շարունակել հարցի քննությունը Արդարադատության միջազգային դատարանում և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում, ՄՔԴ դատախազին խնդրել հետաքննություն սկսել Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան 120,000 հայերի արտաքսման գործով։
• Դիմել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին և ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարին՝ խնդրելով օգնել ազատ արձակել բանտարկյալներին»: