«ԱՄՆ-ն առևտրային պատերազմ է սկսել Կանադայի դեմ». Թրյուդո
Միացյալ Նահանգներն առևտրային պատերազմ սկսեց Կանադայի դեմ, այդ պատճառով էլ Օտտավան պատասխան մաքսատուրքեր սահմանեց Վաշինգթոնի դեմ։ Այս մասին լրագրողներին ասել է Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն։
«Այսօր ԱՄՆ-ն առևտրային պատերազմ սկսեց Կանադայի՝ իր ամենամոտ գործընկերոջ և դաշնակցի դեմ»,- ասել է նա:
Թրյուդոն ասել է, որ Կանադան 25%-ի չափով մաքսատուրքեր է սահմանում 155 մլրդ C$ (107,4 մլրդ դոլար) արժողությամբ ամերիկյան ապրանքների վրա։
«Բացի այդ, մենք վեճերի լուծման պահանջներ ենք ներկայացրել Առևտրի համաշխարհային կազմակերպություն, ինչպես նաև USMCA-ի միջոցով»,- ասել է վարչապետը։