Ուկրաինայում ընդդիմության առաջնորդները բացառում են ընտրությունները պատերազմի ժամանակ
Երբ ամերիկյան լրատվականները հաղորդեցին ԱՄՆ-ի և ուկրաինացի ընդդիմադիր քաղաքական գործիչներ Պյոտր Պորոշենկոյի և Յուլիա Տիմոշենկոյի թիմերի միջև Ուկրաինայում հնարավոր ընտրությունների վերաբերյալ բանակցությունների մասին, երկու քաղաքական գործիչներն էլ բացառել են նման քայլը։
«Մեր թիմը միշտ կտրականապես դեմ է եղել պատերազմի ժամանակ ընտրությունների անցկացմանը և շարունակում է հավատարիմ մնալ այս դիրքորոշմանը»,- հինգշաբթի օրը՝ մարտի 6-ին, ասել է Պորոշենկոն։
Պյոտր Պորոշենկոն, ով Ուկրաինայի նախագահի պաշտոնը զբաղեցրել է 2014-2019 թվականներին, ընդգծել է, որ ընտրությունները կարող են կայանալ միայն այն դեպքում, եթե լինի զինադադար և ստորագրվի խաղաղության պայմանագիր՝ Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքներով։
Իր հերթին Յուլիա Տիմոշենկոն, ով երկու անգամ զբաղեցրել է Ուկրաինայի վարչապետի պաշտոնը և գլխավորում է «Բատկիվշչինա» կուսակցությունը, ասել է, որ իր թիմը բանակցություններ է վարում «մեր բոլոր դաշնակիցների հետ, ովքեր կարող են հնարավորինս շուտ ապահովել արդար խաղաղություն»: Մինչ այդ, նա ընդգծել է, որ «Ուկրաինայում ընտրությունների անցկացումը բացառվում է»։