Սիրիայի քրդերը պայմանագիր են կնքել նոր ռեժիմի հետ
Համաձայնագիրը նաև պարտավորեցնում է քրդերին պայքարել Բաշար ալ-Ասադի ռեժիմի մնացորդների և պետության անվտանգությանը սպառնացող այլ սպառնալիքների դեմ։
Նշենք, որ այսօր ավելի վաղ Սիրիայի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էր «Բաշար ալ-Ասադի կողմնակիցների դեմ գործողության ավարտի մասին», որն իրականացվել է առափնյա նահանգներում, որոնց բնակչության զգալի մասը ալավիներ են։
«Մեր ուժերը կարողացան չեզոքացնել հին ռեժիմի կողմնակիցներից բաղկացած մի քանի բջիջներ Տարտուս և Լաթաքիա նահանգների բնակավայրերում: Գործողության նպատակներին հասնելուց հետո որոշում կայացվեց դադարեցնել այն»,- ասել է նախարարության խոսնակ Հասան Աբդուլ-Ղանին:
Գործողությունը սկսվել է մի քանի օր առաջ այն բանից հետո, երբ Լաթաքիայի մերձակայքում կառավարական ստորաբաժանումը դարանակալվել է Ասադի կողմնակիցների կողմից, որոնք նույնպես պատկանում էին ալավիական համայնքին:
Գործողությունը հանգեցրել է 1500 մարդու մահվան՝ ըստ վիճակագրական աղբյուրների, որոնց ճնշող մեծամասնությունը ալավի խաղաղ բնակիչներ էին: Քննադատների քննադատության ներքո Սիրիայի նոր նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաան հայտարարեց սպանությունները հետաքննող հանձնաժողով ստեղծելու մասին: