Չինաստանը ԵՄ-ին հայտնել է Ուկրաինա խաղաղապահներ ուղարկելու պատրաստակամության մասին
Չինացի դիվանագետները ԵՄ-ին դիմել են Չինաստանի՝ «կամավորների կոալիցիային» միանալու պատրաստակամության մասին հայտարարությամբ։ Կոալիցիայի մասին ավելի վաղ նշել էր Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը։ Խնդիրը վերաբերում է ռազմական գործողությունների ավարտից հետո Ուկրաինայում խաղաղապահ ուժերի տեղակայմանը։
Ինչպես հաղորդում է գերմանական Welt հրատարակությունը՝ վկայակոչելով դիվանագիտական ​​աղբյուրների, Չինաստանի ընդգրկումը «կամավորների կոալիցիայում» կարող է մեծացնել ճնշումը Ռուսաստանի վրա բանակցային գործընթացում։
Կոալիցիա ստեղծելու պլանների մասին հայտարարվել էր մարտի սկզբին՝ Լոնդոնում եվրոպական պետությունների գագաթնաժողովից հետո։ Այն ժամանակ Սթարմերը ասել էր, որ միությունը կգլխավորեն Բրիտանիան և Ֆրանսիան: Կոալիցիայի գագաթնաժողովը նախատեսված է մարտի 27-ին։