«Ադրբեջանի հետ համաձայնության հասնելու հնարավորությունը հավերժ չի լինի»․ Ամիրբեկով
![]() 350 Հինգշաբթի, 27 մարտի, 2025 թ., 10:27 Ադրբեջանական կողմը հայկական կողմին կոչ է արել արագացնել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը եւ նշել, որ այդ հնարավորությունը հավերժ չի լինելու։ Այս մասին արգենտինական Perfil թերթին տված հարցազրույցում ասել է Բուենոս Այրեսում այցով գտնվող Ադրբեջանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը։ «Համաձայնության գնալու Հայաստանին դրդող գործոններից մեկն այն գիտակցումն է, որ այս հնարավորությունը հավերժ չի լինի, և սխալ կլինի այն բաց թողնել»,- ասել է Ամիրբեկովը։ Նրա խոսքով՝ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախագծի տեքստի շուրջ այս ամիս ավարտված բանակցությունները ճանապարհ են հարթում հարաբերությունների կարգավորման և դիվանագիտական կապերի հաստատման համար։ Սակայն դրան հասնելու համար Հայաստանը պետք է փոփոխի իր Սահմանադրությունը, հրաժարվի տարածքային պահանջներից և դուրս բերի օտարերկրյա ուժերը սահմանամերձ տարածքներից։ |
«Գյումրիում չգրանցված զինվորին բերել են, որ քվեարկի»․ դիտորդ (տեսանյութ)
7014:24«Մենք ձեզ ֆայտոնով էինք սպասում»․ լրագրողները՝ Արտյոմ Թումանյանին (տեսանյութ)
9414:06«Գյումրիում «Ձյունիկ» մանկապարտեզի դիմաց ՔՊ-ի թեկնածուն ուղղորդումներ է անում»․ Լիզա Գասպարյան
11613:54«Քվեարկեցի հանուն Գյումրու իշխանափոխության»․ Կարեն Սիմոնյան (տեսանյութ)
6813:42«Չեմ ժխտում՝ եղել են մեր աջակիցները տարբեր համայնքներից»․ Նազելի Բաղդասարյան (տեսանյութ)
11913:36«Որևէ կոալիցիոն բանակցություններ չենք վարելու»․ Լևոն Բարսեղյան (տեսանյութ)
7113:12«Եթե ընդդիմությունից որևէ մեկն ինձնից շատ ձայն հավաքեց, միանշանակ միանալու ենք»․ Վարդան Ղուկասյան (տեսանյութ)