«Ադրբեջանի հետ համաձայնության հասնելու հնարավորությունը հավերժ չի լինի»․ Ամիրբեկով
![]() 664 Հինգշաբթի, 27 մարտի, 2025 թ., 10:27 Ադրբեջանական կողմը հայկական կողմին կոչ է արել արագացնել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը եւ նշել, որ այդ հնարավորությունը հավերժ չի լինելու։ Այս մասին արգենտինական Perfil թերթին տված հարցազրույցում ասել է Բուենոս Այրեսում այցով գտնվող Ադրբեջանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը։ «Համաձայնության գնալու Հայաստանին դրդող գործոններից մեկն այն գիտակցումն է, որ այս հնարավորությունը հավերժ չի լինի, և սխալ կլինի այն բաց թողնել»,- ասել է Ամիրբեկովը։ Նրա խոսքով՝ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախագծի տեքստի շուրջ այս ամիս ավարտված բանակցությունները ճանապարհ են հարթում հարաբերությունների կարգավորման և դիվանագիտական կապերի հաստատման համար։ Սակայն դրան հասնելու համար Հայաստանը պետք է փոփոխի իր Սահմանադրությունը, հրաժարվի տարածքային պահանջներից և դուրս բերի օտարերկրյա ուժերը սահմանամերձ տարածքներից։ |