«ՌԴ-ԱՄՆ հարաբերություններում հնարավորության պատուհան է բացվել»․ Դարչիև
ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի նորանշանակ դեսպան Ալեքսանդր Դարչիևը հայտարարել է, որ նախկինում փլուզման եզրին գտնվող ռուս-ամերիկյան հարաբերություններում «հնարավորությունների պատուհան» է բացվել։
Դարչիևն ընդգծել է, որ երկու երկրների նախագահներն իրենց առաջ խնդիր են դրել վերականգնել միջպետական կապերը, որոնք փաստացի խզվել էին նախկին նախագահ Ջո Բայդենի թիմի կողմից, և կարգավորել Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի դիվանագիտական առաքելությունների աշխատանքը։
Այնուամենայնիվ, դեսպանը նշել է, որ պատժամիջոցների «թունավոր ժառանգության» վերացումն ու Ռուսաստան-ԱՄՆ հարաբերություններում կուտակված խնդիրների լուծումը զգալի ջանքեր կպահանջի։