«ԱՄՆ-ի հետ հանքանյութերի համաձայնագիրը մեր օգտին չէ»․ Ռադայի պատգամավոր
ԱՄՆ-ի հետ Ուկրաինայի հանքային ռեսուրսների վերաբերյալ համաձայնագրի թարմացված նախագիծն ընդգրկում է ուկրաինական բոլոր օգտակար հանածոները, ներառյալ նավթն ու գազը, իսկ ներդրումային ֆոնդի կառավարիչների մեծ մասն ԱՄՆ ներկայացուցիչներ են, հայտնել է Գերագույն Ռադայի պատգամավոր Յարոսլավ Ժելեզնյակը Telegram-ի իր ալիքում՝ վկայակոչելով փաստաթուղթը։
Ըստ համաձայնագրի, Կիևը պարտավոր է հանքային ռեսուրսներից ստացած եկամուտները փոխանցել հիմնադրամին, իսկ ամերիկյան ներդրումը կհամարվի 2022 թվականից Ուկրաինային տրամադրվող ռազմական օգնությունը։ Համաձայնագիրը գործում է անժամկետ, և նրանում փոփոխությունները կամ դադարեցումը հնարավոր են միայն Վաշինգթոնի հավանությամբ։ Պատգամավորի խոսքով՝ փաստաթղթում Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների մասին «նույնիսկ ակնարկ» չկա։
«Միանգամից նշեմ, որ սա վերջնական փաստաթուղթ չէ: Եվ հուսով եմ, որ ուկրաինական կողմը կպահանջի և կհասնի այդ համաձայնագրում էական փոփոխությունների: Բայց իմ տեսած տեքստն ուղղակի սարսափելի էր», հայտնել է Ժելեզնյակը:
«Սա մեծ և շատ հստակ գործարք է: Եվ այն մեր օգտին չէ», հավելել է պատգամավորը:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հաստատել էր, որ ԱՄՆ-ն Ուկրաինային առաջարկել է օգտակար հանածոների վերաբերյալ գործարքի նոր նախագիծը, որը նախատեսում է ներդրումային հիմնադրամի ստեղծում: