«Ռուսաստանը պետք է տանգո պարի Ուկրաինայի հետ»․ Ռյուտե
Հակամարտության լուծման համար Ռուսաստանը նույնպես պետք է «տանգո պարի» Ուկրաինայի հետ, բայց, ըստ երևույթին, դեռ չի անում դա, CBS-ին տված հարցազրույցում ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն։
«Գնդակն ակնհայտորեն ռուսների դաշտում է»,- ասել է Ռյուտեն:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ նախագահի թիմը փորձում է հասնել այնպիսի իրավիճակի, որ հնարավոր լինի դադարեցնել հակամարտությունը, սակայն առանց Ռուսաստանի օգնության դա դժվար կլինի։
«Ճակատային գիծը սխալ ուղղությամբ է տեղաշարժվում, այս պատերազմը սխալ ուղղությամբ է ընթանում»,- նշել է Ռյուտեն:
Տանգոյի համար կողմերի մասնակցության անհրաժեշտության մասին նույն արտահայտությունն օգտագործել էր նաև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ մարտի կեսերին խաղաղ գործընթացը նկարագրելու համար, երբ ամերիկյան և ուկրաինական պատվիրակություններին հաջողվեց նախնական պայմանավորվածության գալ 30-օրյա զինադադարի շուրջ։ Թրամփը հույս էր հայտնել, որ Ռուսաստանը հավանություն կտա այս նախաձեռնությանը։