Թրամփը Չինաստանից ներմուծվող ապրանքների մաքսատուրքերը բարձրացրեց մինչև 125%
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Չինաստանից ներմուծվող ապրանքների առևտրային մաքսատուրքերի անհապաղ բարձրացման մասին՝ մինչև 125%-ի:
«Հիմնվելով համաշխարհային շուկաների նկատմամբ Չինաստանի ցուցաբերած հարգանքի բացակայությունից՝ ես սակագինը բարձրացնում եմ մինչև 125%, այս որոշումն ուժի մեջ է մտնում անմիջապես»,- ասել է նա։
Միաժամանակ Թրամփը 90-օրյա դադար է հայտարարել այլ երկրների համար՝ այս ընթացքում տուրքերը կկրճատվեն 10%-ով։ Նրա խոսքով՝ այս որոշումն ընդունվել է ի պատասխան ավելի քան 75 երկրների խնդրանքների, որոնք իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել բանակցություններ վարել առևտրի, մաքսատուրքերի և արժութային քաղաքականության հարցերի շուրջ։