Գերմանիայի նոր կառավարությունը կզարգացնի զինվորական ծառայությունը շվեդական մոդելի հիման վրա
Քրիստոնեա-դեմոկրատական ​​և Քրիստոնեա-սոցիալական միության (CDU/CSU) դաշինքի առաջնորդ և Գերմանիայի ապագա կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հայտարարել է, որ Գերմանիայի նոր կառավարությունը կզարգացնի զինվորական զորակոչը շվեդական մոդելով։
«Ցանկանում եմ ընդգծել, որ դա ի սկզբանե կամավոր է լինելու, հուսով ենք, որ բավարար թվով կամավորներով մենք կկարողանանք ապահովել Բունդեսվերի թվի ավելացում»,-հույս է հայտնել նա։
Շվեդական զորակոչային համակարգը բոլոր չափահաս քաղաքացիներին՝ անկախ սեռից, առաջարկում է վեցամսյա հիմնական զինվորական ծառայություն՝ այն մինչև 17 ամիս երկարացնելու հնարավորությամբ։