Մեծ Բրիտանիան 590 մլն դոլարի ռազմական օգնություն կտրամադրի Ուկրաինային
Մեծ Բրիտանիան Ուկրաինային կտրամադրի 450 միլիոն ֆունտ ստերլինգի (590 միլիոն դոլար) օգնություն: Այս մասին ասվում է Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ այս գումարից 350 միլիոն ֆունտ ստերլինգ արդեն ներառվել է այս տարի Կիևի համար նախատեսված ռազմական օգնության ռեկորդային փաթեթում, որը կազմում է 4,5 միլիարդ ֆունտ ստերլինգ։
Ապրիլի 11-ին հայտարարված գումարից 160 միլիոն ֆունտ ստերլինգը կուղղվի «Ուկրաինային նախկինում տրամադրված մեքենաների և սարքավորումների վերանորոգմանն ու պահպանմանը»։
«Այսօրվա փաթեթը ներառում է նաև մերձամարտի համար ​​ռազմական օգնության նոր փաթեթ, ռադարային համակարգերի ֆինանսավորում, հակատանկային ականներ և հարյուր հազարավոր ԱԹՍ-ներ՝ Մեծ Բրիտանիայի և Նորվեգիայի միջոցներով», - ասվում է Մեծ Բրիտանիայի վարչությունում:
Միջոցների հատկացման մասին հայտարարությունը համընկնում է Ուկրաինային սպառազինությունների մատակարարման կոնտակտային խմբի հանդիպման հետ, որը տեղի է ունենում Բրյուսելում։ Այն նախագահում են Մեծ Բրիտանիան և Գերմանիան։