«Արաղչին և Ուիթքոֆը պայմանավորվել են բանակցությունները շարունակել մեկ շաբաթ հետո»․ Իրանի ԱԳՆ
![]() 1184 Շաբաթ, 12 ապրիլի, 2025 թ., 19:45 Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին և Մերձավոր Արևելքի հարցերով ԱՄՆ հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը պայմանավորվել են մեկ շաբաթ հետո շարունակել բանակցությունները երկու կողմերի միջև․ ասվում է Իրանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։ «Կողմերը պայմանավորվել են, որ բանակցությունները կշարունակվեն մեկ շաբաթ հետո: Օմանի միջնորդությամբ անցկացվող բանակցությունների ընթացքում Իրանի արտգործնախարար Արաղչին և Մերձավոր Արևելքի հարցերով ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆն Օմանի արտգործնախարարի միջոցով փոխանակել են իրենց կառավարությունների դիրքորոշումները՝ Իրանի խաղաղ միջուկային ծրագրի և Իրանի դեմ պատժամիջոցների վերացման հետ կապված հարցերի վերաբերյալ»,- ասվում է Իրանի ԱԳՆ թելեգրամ ալիքում հրապարակված հայտարարության մեջ։ Նշվում է նաև, որ ավելի քան երկուսուկես ժամ տևած բանակցությունների ավարտից հետո իրանական և ամերիկյան պատվիրակությունների ղեկավարները մի քանի րոպե երկխոսություն են ունեցել Օմանի արտգործնախարարի ներկայությամբ։ |