Ուկրաինան հարվածել է Սումին հրթիռակոծած ռուսական բրիգադին
Չորեքշաբթի օրը՝ ապրիլի 16-ին, Ուկրաինական ԶՈՒ-ն անօդաչու սարքերով հարձակվել է Իվանովոյի շրջանի Շույա քաղաքի վրա։ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ քաղաքի վրա ավիացիոն տիպի յոթ անօդաչու թռչող սարք է վնասազերծվել։ Այնուամենայնիվ, սոցիալական ցանցերում մի քանի տեսանյութ է տարածվել Շուայից, որտեղ երևում է, թե ինչպես են անօդաչու թռչող սարքերը խոցում թիրախները:
BBC-ն գրում է, որ, դատելով տեղի հասարակական խմբերի հաղորդումներից, հարձակման թիրախը եղել է 112-րդ հրթիռային բրիգադի տեղակայման վայրը։ Ուկրաինական հրամանատարությունը մեղադրում է այս ստորաբաժանման ռուս զինվորականներին ապրիլի 13-ին Սումի քաղաքի վրա «Իսկանդեր» բալիստիկ հրթիռներ արձակելու մեջ։ Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ ռուսական հարձակման հետևանքով զոհվել է 35 մարդ, այդ թվում՝ երկու երեխա, ավելի քան 125 մարդ, այդ թվում՝ 18 երեխա, վիրավորվել են։
Տեղական ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ առնվազն 3 անօդաչու թռչող սարք թռել է Շույա քաղաքի հարավում գտնվող ռազմական քաղաքի տարածք։ «Իվանովո. միջադեպեր» թելեգրամ-ալիքի բաժանորդները հայտնել են զորանոցում տեղի ունեցած հարվածի մասին։ Հերթական անօդաչու թռչող սարքն ընկել է զորամասից մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա՝ գեներալ Բելովի փողոցում։
Ռուս նախկին զինվորականը, ով նախկինում ծառայել է Շույա քաղաքի հրթիռային ստորաբաժանումում, հաստատել է, որ անօդաչու սարքը հարվածել է զորանոցին։
Հրթիռային բրիգադի տեղակայման վայրին հարվածելու մասին պաշտոնական հաղորդումներ չկան: Օպերատիվ շտաբը չի նշել թիրախի խոցման անունը՝ հայտնելով միայն, որ հարձակման հետևանքով ոչ ոք չի զոհվել, երկու թեթև վիրավորներ ստացել են բժշկական օգնություն:
Շույա քաղաքից մինչև Ուկրաինայի սահմանի մոտակա կետը ուղիղ գծով մոտ 700 կմ է։
Չորեքշաբթի օրը՝ ապրիլի 15-ին, Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հայտարարեց, որ Ուկրաինայի պաշտպանության ուժերը հարվածներ են հասցրել ռուսական մեկ այլ ստորաբաժանման, որին ևս Ուկրաինան պատասխանատու է համարում Սումիի հրետակոծության և Ծաղկազարդի օրը խաղաղ բնակիչների մահվան համար։ Ուկրաինացի զինվորականները պնդում են, որ պատասխան հարված են հասցրել ռուսական բանակի 448-րդ հրթիռային բրիգադի մշտական ​​տեղակայման կետին, որը գտնվում է Կուրսկի շրջանի Կլյուկվա գյուղի մոտ՝ շրջկենտրոնից 6 կիլոմետր հարավ-արևելք։ Ուկրաինայի գլխավոր շտաբի հայտարարության մեջ ասվում է, որ հարվածը հանգեցրել է զինամթերքի երկրորդական պայթեցման: