«ԱՄՆ-ն Փարիզում կքննարկի Ուկրաինայում հրադադարի հարցը»․ Պետդեպ
ԱՄՆ պաշտոնյաները Փարիզում եվրոպացի գործընկերների հետ կքննարկեն Ուկրաինայում հրադադար հաստատելու ուղիները, Fox News-ի եթերում ասել է Պետդեպարտամենտի խոսնակ Թեմմի Բրյուսը։
«Պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն այժմ Փարիզում է՝ իր եվրոպացի գործընկերների հետ շտապ քննարկելու իրավիճակը»,- ասել է Բրյուսը։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վճռական է պատերազմը դադարեցնելու հարցում։
«Այն, ինչ տեղի է ունենում, անընդունելի է: Աշխարհը ցանկանում է, որ դրան վերջ տրվի: Այս հակամարտությունում հաղթողներ չկան»,- ընդգծել է նա:
Բրյուսը հավելել է, որ Ուկրաինան արդեն հրադադարի ցանկություն է հայտնել, և Միացյալ Նահանգները, այդ թվում՝ Պետդեպարտամենտը և անձամբ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, աշխատում են այն ուղղությամբ, որ Եվրոպայում գործընկերները հասկանան «հարցի հրատապությունը»։
Հիշեցնենք Ուկրաինայի մասնակցությամբ Փարիզում բանակցություններ են ընթանում եվրոպական մի շարք երկրների, մասնավորապես, Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի և Ֆրանսիայի ներկայացուցիչների հետ, որրոնց միացել է ԱՄն պատվիրակությունը։ Բանակցությունների թեման Ուկրաինայի և ողջ Եվրոպայի անվտանգության հարցերն են։