Ռուսաստանը «Թալիբան շարժումը» հանեց ահաբեկչական կազմակերպությունների ցանկից
Ապրիլի 17-ին Ռուսաստանի Դաշնության Գերագույն դատարանը որոշում կայացրեց կասեցնել «Թալիբան շարժման» (ԹՇ) գործունեության արգելքը, որը ներառված է կազմակերպությունների միասնական դաշնային ցուցակում, որոնք Ռուսաստանի Դաշնության օրենսդրությանը համապատասխան ճանաչվել են ահաբեկչական:
Դատավճիռը կայացվել է դատական նիստից հետո՝ 2024 թվականի դեկտեմբերի 28-ի «Ռուսաստանի Դաշնության որոշ օրենսդրական ակտերում փոփոխություններ կատարելու մասին» Դաշնային օրենքի N 513-FZ դրույթներին համապատասխան:
Ահաբեկչական կարգավիճակի հեռացումը ճանապարհ է բացում Քաբուլի հետ լիարժեք գործընկերության հաստատման համար, որն իրականացվում է ռուս և աֆղան ժողովուրդների շահերից ելնելով։
Ռուսաստանը նպատակ ունի փոխշահավետ կապեր կառուցել Աֆղանստանի հետ բոլոր ոլորտներում, ներառյալ թմրանյութերի և ահաբեկչության դեմ պայքարը:
Ռուսական կողմը երախտապարտ է այս պետության իշխանությունների կողմից իր տարածքում իրականացվող ռազմական գործողությունների համար ԴԱԻՇ-ի աֆղանական թևի՝ «Վիլայաթ Խորասանի» դեմ, որը դավանում է «գլոբալ ջիհադի» ծայրահեղ արմատական գաղափարախոսությունը։
Մոսկվան մտադիր է հատուկ ուշադրություն դարձնել Քաբուլի հետ առևտրային, գործարար և ներդրումային կապերի ավելացմանը։ Ակնհայտ է, որ Աֆղանստանն իր յուրահատուկ աշխարհառազմավարական դիրքով ի վիճակի է ապագայում կապող օղակ դառնալ էներգետիկ և ենթակառուցվածքային խոշոր նախագծերի իրականացման գործում։
Ռուսաստանի Դաշնության Գերագույն դատարանի որոշումը թալիբների ահաբեկչական կարգավիճակը կասեցնելու մասին չի ենթադրում փոփոխություն Ռուսաստանի Դաշնության միջազգային պարտավորությունների մեջ՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի պատժամիջոցների ռեժիմին համապատասխանելու վերաբերյալ՝ ԹՇ-ի հետ կապված ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց, ինչպես նաև այլ խմբերի և ձեռնարկությունների հետ կապված: