«Մոսկվան պատրաստ է միջնորդ լինել Իրան-ԱՄՆ բանակցություններում»․ Լավրով
![]() 841 Ուրբաթ, 18 ապրիլի, 2025 թ., 15:57 Ռուսաստանը պատրաստ է հանդես գալ որպես միջնորդ Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններում, եթե կողմերը նման հետաքրքրություն ցուցաբերեն։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։ «Մենք ողջունում ենք Իրանի և ԱՄՆ-ի ցանկությունը՝ հասնել իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ օբյեկտիվ պայմանավորվածությունների: Ռուսաստանը պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում նպաստել Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցային գործընթացին», - ասել է Լավրովը՝ Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչիի հետ բանակցությունների արդյունքներով համատեղ մամուլի ասուլիսում։ Լավրովը նաև ընդգծել է, որ միջուկային գործարքը քննարկելիս պետք է հաշվի առնել Թեհրանի օրինական շահերը։ «Մոսկվան պատրաստ է նպաստել միջուկային համաձայնագրի շուրջ Վաշինգթոնի և Թեհրանի միջև հնարավոր համաձայնություններին, եթե դրանցում հաշվի առնվեն Իրանի շահերը», ասել է Լավրովը։ |