«Անցյալի տխուր հիշողությունները չպետք է պատանդ պահեն ներկան և ապագան». Էրդողան
Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանն ուղերձ է հղել Պոլսո Հայոց պատրիարքին և հայ համայնքին։ Թուրքիայում լույս տեսնող «Ժամանակ» թերթի փոխանցմամբ, Թուրքիայի նախագահն իր ուղերձում մասնավորապես նշել է.
«Այս տարի ևս հարգանքով եմ հիշում Առաջին համաշխարհային պատերազմի դժվարին պայմաններում իրենց կյանքը կորցրած օսմանահայերի հիշատակը և ևս մեկ անգամ իմ ցավակցությունն եմ հայտնում նրանց թոռներին։
Թուքիայում զգում են Օսմանյան կայսրության վերջին շրջանում տեղի ունեցած պատերազմի տարիներին «զինված խմբավորումների կողմից իրականացված դիվերսիոն գործողությունների, համաճարակային հիվանդությունների պատճառով կորսված կյանքերի ցավը։
Մյուս կողմից՝ մենք գիտակցում ենք, որ պետք է միասին կերտենք մեր ապագան՝ որպես 86 միլիոն մարդ՝ համարելով, որ անցյալի տխուր հիշողությունները չպետք է պատանդ պահեն ներկան ու ապագան։ Նրանք, ովքեր փորձել են սասանել մեր միջև արմատացած և ամուր կապերը՝ պատմությունից թշնամանք առաջացնելով, մինչ օրս չեն հասել իրենց նպատակներին»։