«ՌԴ-ն պատրաստ է Ուկրաինայի հարցով ԱՄՆ-ի հետ համաձայնագրին»․ Լավրով
Ռուսաստանը պատրաստ է Ուկրաինայի հարցով համաձայնագիր կնքել Միացյալ Նահանգների հետ, սակայն կան մանրամասներ, որոնք դեռ պետք է համաձայնեցվեն, հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը՝ CBS News-ին տված հարցազրույցում։
«Միացյալ Նահանգների նախագահը մտածում է և, կարծում եմ, իրավացիորեն, որ մենք շարժվում ենք ճիշտ ուղղությամբ։ Նա հիշատակել էր համաձայնագրի մասին, և մենք պատրաստ ենք համաձայնագրին։ Սակայն կան որոշակի մանրամասներ, որոնք պետք է մշակվեն։ Մենք զբաղված ենք հենց այս գործընթացով», - ասել է Լավրովը։
Հարցին, թե արդյո՞ք կկայանա ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի և նախագահ Պուտինի հանդիպումը, և արդյոք կկնքվի՞ գործարք, նախարարը պատասխանել է, որ Մոսկվան շարունակում է շփումները Վաշինգթոնի հետ հակամարտության կարգավորման շուրջ։
Ապրիլի 22-ին Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտարարել էր, որ Ուիթքոֆը մտադիր է այս շաբաթ այցելել Մոսկվա։
Axios-ի տվյալներով՝ Պուտինի բանակցությունները Թրամփի հատուկ ներկայացուցչի հետ կարող են տեղի ունենալ այսօր՝ ապրիլի 25-ին։
«Որոշ նախանշաններ կան, որ մենք ճիշտ ուղղությամբ ենք շարժվում», - նշել է Լավրովը։
Նախևառաջ այն, որ Թրամփը «հավանաբար աշխարհում միակ առաջնորդն է, ով գիտակցում է հակամարտության արմատական պատճառները լուծելու անհրաժեշտությունը, մասնավորապես՝ Ուկրաինային ՆԱՏՕ ներքաշելու փորձը», նշել է Լավրովը։