«ԵՄ-ն գերադասել է ավելորդ սրացում չառաջացնել Թուրքիայի հետ»․ Հակոբ Բադալյան
![]() 536 Ուրբաթ, 25 ապրիլի, 2025 թ., 11:24 Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանի թելեգրամյան գրառումը․ «Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությունից կարծես թե առայժմ չկա որևէ արձագանք այն «խմբագրման» կապակցությամբ, որ նրանք արել էին Իքսում իրենց գրառման կապակցությամբ: Ինչո՞ւ է «հայոց ցեղասպանություն» արտահայտությունը փոխվել «1915-23 թվականների զոհեր»: Այստեղ կա մի էական նրբերանգ: Եթե Եվրախորհրդարանը, ԵՄ առաջատար երկրները ճանաչած չլինեին հայերի ցեղասպանությունը, ինչ որ իմաստով հասկանալի կլիներ, կամ պատկերացնելի, որ նախ գրել են «ցեղասպանություն», հետո գրառումը համապատասխանեցրել են քաղաքականությանը: Մյուս կողմից, այստեղ ըստ էության հենց դա էլ տեղի է ունեցել: Այսօր քաղաքականությունն այնպիսինն է, որ ԵՄ-ն ունի Թուրքիայի կարիքը, գուցե առավել, քան երբևէ: Հետևաբար, գերադասել են Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գրառումով չառաջացնել ավելորդ սրացում: Սա ցուցիչ է, թե գործնականում ինչպես են աշխատում հարաբերությունները, և ըստ այդմ՝ որքան անիրատեսական են եզրահանգումները, թե Եվրամիությունը կարող է լինել Հայաստանի անվտանգության երաշխավոր: Մի քանի օր առաջ ես մեկ այլ գրառում էի արել, ԱՄՆ այն հայտարարության կապակցությամբ, որ Նահանգները այլևս չի կարող լինել Եվրոպայի անվտանգության միակ երաշխավոր: Եթե Նահանգները չի կարող լինել Եվրոպայի անվտանգության միակ երաշխավոր, ապա Եվրոպան ինքը չի կարող անվտանգության երաշխավոր լինել որևէ այլ ուղղության համար՝ ունենալով իր անվտանգության երաշխավորության բաց: Իսկ այդ բացը լրացնելու համար էլ Եվրոպայի համար բարձրանում է Թուրքիայի անհրաժեշտությունը: Հարկ է գնահատել հանգիստ, առանց էմոցիաների, առանց համակրանք-հակակրանքի գերակայությունների, առանց պատրանքների: Հանգիստ, հանդարտ գնահատականները թույլ են տալիս գտնել անհրաժեշտ աշխատանքի արդյունավետ, առավել օպտիմալ, իրատեսական, և հանրայնորեն առավել հասկանալի ու ընկալելի տարբերակներն ու մոդելները»։ Աղբյուրը` Հակոբ Բադալյան |