Ոսկե զուգարանակոնքերով հայտնի դարձած պաշտոնյային դատապարտել են 20 տարվա ազատազրկման
Չերկեսկի քաղաքային դատարանը Ստավրոպոլի երկրամասի պետական ​​ճանապարհային անվտանգության տեսչության նախկին ղեկավար Ալեքսեյ Սաֆոնովին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման խիստ ռեժիմի գաղութում և 100 միլիոն ռուբլու տուգանքի։ Նա մեղավոր է ճանաչվել հանցավոր համայնք ստեղծելու, կաշառք ստանալու և պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ (Քրեական օրենսգրքի 210, 290, 285 հոդվածներ), ինչպես նաև զրկվել է ոստիկանության գնդապետի կոչումից և իրավապահ մարմիններում 12 տարի պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքիցը։
Դատարանը պարզել է, որ ոչ ուշ, քան 2013 թվականից Սաֆոնովն ստեղծել և ղեկավարել է իր ենթակաների և տեղի բնակիչների շարքում շորթողների մի խումբ՝ ապօրինի հարստացման նպատակով։ Կազմակերպված հանցավոր խմբի անդամները կաշառք էին վերցնում բեռնատարների վարորդներից՝ դիմապակուն ամրացված «անցագրերի» համար, որոնք թույլ էին տալիս նրանց խուսափել ճանապարհային ոստիկանության ստուգումներից։ Ամսական բաժանորդագրության արժեքը 6-10 հազար ռուբլի է եղել։ Ընդհանուր առմամբ, Սաֆոնովը ստացել է ավելի քան 100 կաշառք՝ 21.8 միլիոն ռուբլու չափով։ Նա չի ընդունել մեղքը։ Ճանապարհային ոստիկանը ձերբակալվել է 2021 թվականի հուլիսին։ Խուզարկությունից հետո ինտերնետում հայտնվել են նրա առանձնատան լուսանկարներ և տեսանյութեր՝ ծեփածո, բյուրեղապակյա ջահերով, ոսկե զուգարանակոնքերով, աշտանակներով և ոսկով ներկված առաստաղներով։ Սաֆոնովը պնդում էր, որ այս ամենը գնել է շուկաներից և առցանց խանութներից փոքր գումարներով։ Բացի այդ, ճանապարհային ոստիկանի սեփականության տակ հայտնաբերվել է 21 անշարժ գույք և 6 մեքենա։ 180 միլիոն ռուբլու արժողությամբ գույքը վերածվել է պետական ​​եկամտի։
Ստավրոպոլի երկրամասի պետական ​​​​ճանապարհային անվտանգության տեսչության նախկին պետ Դենիս Լոգունովի և Ալեքսանդր Դուդինի փաստաբանները հայտարարել են, որ բողոքարկելու են դատավճիռը։ Նրանք նշել են, որ «դատարանին չեն ներկայացվել հավաստի ապացույցներ իրենց հաճախորդի որևէ հանցագործության մեջ անմիջական ներգրավվածության վերաբերյալ»։
Սաֆոնովն ինքը ավելի քան 15 ժամ ելույթ է ունեցել բանավեճում՝ մանրամասնորեն անդրադառնալով գործի յուրաքանչյուր դրվագին և դատարանի ուշադրությունը հրավիրելով այն մանրամասների վրա, որոնք, իբր, վկայում են նրա անմեղության մասին։ Նա նաև երդվել է, որ չի խախտել օրենքը և կոչ է արել Տիրոջը, որ պատժի իրեն, եթե սուտ է խոսում։