«Մենք բանակցում ենք, բայց սպառնալիքներից չենք վախենում». Փեզեշքիան
Իրանը կշարունակի բանակցությունները Միացյալ Նահանգների հետ միջուկային համաձայնագրի շուրջ՝ չնայած Սպիտակ տան ղեկավար Դոնալդ Թրամփի սպառնալիքներին, հաղորդում է Mehr գործակալությունը՝ հղում անելով հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին։ Նրա խոսքով՝ Թրամփի ելույթները պարունակում են հակասություններ. նա կամ սպառնում է ոչնչացմամբ, կամ կոչ է անում խաղաղության։
«Մենք կբանակցենք։ Մենք պատերազմ չենք փնտրում։ Այնուամենայնիվ, մենք չենք վախենում որևէ սպառնալիքից», - ասել է Փեզեշքիանը։
Ավելի վաղ Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի քաղաքական խորհրդական, Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի գեներալ Ալի Շամխանին հայտարարել էր, որ Թեհրանը պատրաստ է սահմանափակել ուրանի հարստացման մակարդակը՝ պայմանով, որ ԱՄՆ պատժամիջոցները չեղարկվեն։ Նա հավելեց, որ երկիրը կարող է նաև հրաժարվել իր բարձր հարստացված ուրանի պաշարներից։
Բացի այդ, Թեհրանը պատրաստ է թույլատրել միջազգային դիտորդների մուտքը իր միջուկային օբյեկտներ և սահմանափակել ուրանի հարստացումը միայն քաղաքացիական նպատակներով։ Շամխանին հույս է հայտնել, որ ԱՄՆ-ն կգործի իր հայտարարություններին համապատասխան, ինչը կարող է հանգեցնել Թեհրանի և Վաշինգտոնի միջև հարաբերությունների բարելավմանը։