«Խաղաղության հասնելու գլխավոր խոչընդոտը կողմերի պահանջների անհամատեղելիությունն է». Ռուբիո
Ուկրաինայում հակամարտության լուծման հիմնական խնդիրն այն է, որ Ռուսաստանը ցանկանում է այն, ինչ հիմա չունի և ինչի իրավունքը չունի, իսկ Ուկրաինան ցանկանում է այն, ինչը չի կարող վերադարձնել ռազմական ճանապարհով։ Այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։
Նրա խոսքով՝ խաղաղության հասնելու հիմնական խոչընդոտը կողմերի պահանջների անհամատեղելիությունն է։
«Ռուսաստանը պնդում է ճանաչել 2022 թվականին իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքները, այդ թվում՝ Դոնեցկի, Լուգանսկի, Խերսոնի և Զապորոժյեի մարզերը։ Միաժամանակ, Ուկրաինան ձգտում է վերականգնել վերահսկողությունն այս շրջանների նկատմամբ, ինչը հնարավոր չէ իրականացնել միայն ռազմական միջոցներով»,- ասել է Ռուբիոն։
Ռուբիոն ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգները քննարկում է ՌԴ-ի դեմ լրացուցիչ պատժամիջոցներ կիրառելու հնարավորությունը, եթե խաղաղության բանակցություններում առաջընթաց չգրանցվի։ Նա նշել է, որ դիվանագիտական ուղիները բաց են մնում, բայց «Վաշինգթոնի համբերությունն անսահման չէ»։
ԱՄՆ պետքարտուղարը նշել է նաև երկու կողմերի միջև բանակցությունների և փոխզիջումների կարևորությունը կայուն խաղաղության հասնելու համար։