«Խաղաղության հասնելու գլխավոր խոչընդոտը կողմերի պահանջների անհամատեղելիությունն է». Ռուբիո
![]() 765 Չորեքշաբթի, 21 մայիսի, 2025 թ., 11:04 Ուկրաինայում հակամարտության լուծման հիմնական խնդիրն այն է, որ Ռուսաստանը ցանկանում է այն, ինչ հիմա չունի և ինչի իրավունքը չունի, իսկ Ուկրաինան ցանկանում է այն, ինչը չի կարող վերադարձնել ռազմական ճանապարհով։ Այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։ Նրա խոսքով՝ խաղաղության հասնելու հիմնական խոչընդոտը կողմերի պահանջների անհամատեղելիությունն է։ «Ռուսաստանը պնդում է ճանաչել 2022 թվականին իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքները, այդ թվում՝ Դոնեցկի, Լուգանսկի, Խերսոնի և Զապորոժյեի մարզերը։ Միաժամանակ, Ուկրաինան ձգտում է վերականգնել վերահսկողությունն այս շրջանների նկատմամբ, ինչը հնարավոր չէ իրականացնել միայն ռազմական միջոցներով»,- ասել է Ռուբիոն։ ԱՄՆ պետքարտուղարը նշել է նաև երկու կողմերի միջև բանակցությունների և փոխզիջումների կարևորությունը կայուն խաղաղության հասնելու համար։ |