Իրան-ԱՄՆ բանակցությունների 5-րդ փուլը տեղի կունենա մայիսի 23-ին
ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև բանակցությունների հինգերորդ փուլը տեղի կունենա մայիսի 23-ին՝ Հռոմում։ Այս մասին հայտարարել է կողմերի միջև միջնորդ հանդիսացող Օմանի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար Բադր ալ-Բուսաիդին:
Միացյալ Նահանգները և Իրանն Օմանի միջնորդությամբ անցկացրել են բանակցությունների չորս փուլ՝ Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ տարաձայնությունները լուծելու համար։ Դրանցից առաջինը տեղի էր ունեցել ապրիլի 12-ին՝ Օմանի մայրաքաղաք Մուսկատում, երկրորդը՝ ապրիլի 19-ին՝ Հռոմում, իսկ երրորդը և չորրորդը՝ ապրիլի 26-ին և մայիսի 11-ին՝ կրկին Օմանի մայրաքաղաքում։
Խորհրդակցություններին Իրանի պատվիրակությունը գլխավորում էր արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին, իսկ ամերիկյան պատվիրակությունը՝ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը։