Կիպրոսը պատրաստ է վճարել սիրիացի փախստականներին հայրենիք կամավոր վերադարձի համար
Կիպրոսը նախատեսում է մեկնարկել հայրենադարձության ծրագիր այն սիրիացի ընտանիքների համար, որոնք հետ կվերցնեն իրենց ապաստանի դիմումները: Կիպրոսի միգրացիայի նախարար Նիկոլաս Իոանիդիսը հայտարարել է, որ հաջորդ ամսվանից ֆինանսական խթաններ կներդրվեն ապաստան փնտրող կամ միջազգային պաշտպանությունից օգտվող ընտանիքների համար՝ Սիրիա կամավոր վերադառնալու համար։
Նա լրագրողներին ասել է, որ ծրագիրն իրականացվում է Եվրոմիության հետ համակարգված: ԵՄ անդամ Կիպրոսը մեկ շնչի հաշվով ամենաշատ սիրիացի ներգաղթյալ ստացող երկրներից մեկն է:
Իոանիդիսը նշել է, որ Սիրիան «անցում է կարևորագույն անցումային շրջան»՝ նախկին նախագահ Բաշար ալ-Ասադի տապալումից հետո, որը տեղի է ունեցել դեկտեմբերին։
«Վերակառուցման հաջողությունը կախված է քաղաքական կամքից, միջազգային համագործակցությունից և, ամենակարևորը, սիրիացի ժողովրդի ակտիվ մասնակցությունից», - ասել է նա։
Կիպրոսի պաշտոնյաները հայտնում են, որ 2500 սիրիացի հետ է վերցրել իրենց ապաստանի դիմումները կամ հրաժարվել է իրենց պաշտպանության կարգավիճակից, իսկ մոտ 2400-ը վերադարձել է տուն։
Հայրենադարձության ծրագիրը թույլ է տալիս ընտանիքի կամ ամուսնական զույգի մեկ անձին երկու տարի ժամկետով ստանալ հատուկ բնակության և աշխատանքի թույլտվություն։ Վերադարձող ընտանիքի անդամները կստանան 2000 եվրո (2270 դոլար) ամուսնու/կնոջ համար և 1000 եվրո յուրաքանչյուր երեխայի համար։
Ծրագիրը կտևի հունիսի 2-ից մինչև օգոստոսի 31-ը։ Կիպրոսն ապաստան է տրամադրել հազարավոր սիրիացիների, որոնք 2011 թվականին փախել են այնտեղի քաղաքացիական պատերազմից։ Արևելյան Միջերկրական ծովի կղզին գտնվում է Սիրիայի և Լիբանանի ափերից 200 կիլոմետրից էլ պակաս հեռավորության վրա և երկար ժամանակ եղել է Եվրոպայում ավելի լավ կյանք փնտրող փախստականների համար նախատեսված ուղի։