ՌԴ-ի և Ուկրաինայի միջև գերիների փոխանակման գործընթացը հետաձգվել է
Ռազմագերիների և զոհվածների մարմինների փոխանակման վերաբերյալ ռուսական հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը: Ռուսական կողմը ձգձգում է գործընթացը և կեղտոտ խաղ է անում։
Այս մասին հաղորդում է RBC-Ukraine-ն՝ հղում անելով Ռազմագերիների հարցով համակարգող շտաբի հայտարարությանը։
«Ռուսական կողմի այսօրվա հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը և նախնական պայմանավորվածություններին՝ ո՛չ գերիների փոխանակման, ո՛չ էլ դիակների հայրենադարձման վերաբերյալ», - նշել է համակարգող շտաբը։
«Գերիների փոխանակման վերաբերյալ Ուկրաինան ներկայացրել է փոխանակման ցուցակներ, որոնք կազմվել են Ստամբուլում բանակցությունների ընթացքում՝ ծանր վիրավորներ, ծանր հիվանդներ՝ «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով, ինչպես նաև երիտասարդ զինծառայողներ: Ուկրաինան տրամադրել է համապատասխան մեկնաբանություններ և ակնկալում է հաջորդ քայլը ռուսական կողմից», - ասված է շտաբի հայտարարության մեջ։
ՌԴ նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին, իր հերթին, հայտնել է, որ Ուկրաինայի իշխանությունները հետաձգել են նոր փոխանակման մեկնարկը։ Նրա խոսքով՝ ռուսական կողմը փոխանակման գոտի է բերել «ուկրաինական զինված ուժերի զինվորների սառեցված մարմինների մի մասը»՝ 1212 մարմին, և Կիևին է հանձնել 640 գերիներից բաղկացած ցուցակ, որոնց պատրաստ է առաջինը փոխանակել։ Նրա խոսքով՝ Ուկրաինայի հետ սահմանին գործում է նաև Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության կոնտակտային խումբ։ Սակայն, Մեդինսկու խոսքով, ուկրաինական կողմը անսպասելիորեն անորոշ ժամանակով հետաձգել է ինչպես մարմինների ընդունումը, այնպես էլ ռազմագերիների փոխանակումը։
«Ինչ-ինչ պատճառներով նրանց բանակցային խումբը նույնիսկ փոխանակման վայր չի ժամանել։ Նշված պատճառները տարբեր են և բավականին տարօրինակ», - գրել է Մեդինսկին՝ իր Telegram ալիքում։