Ռուսաստանը և Ուկրաինան ռազմագերիների նոր փոխանակում են իրականացրել Ստամբուլյան համաձայնագրի շրջանակներում
Երեքշաբթի, 10 հունիսի, 2025 թ., 21:38
Ստամբուլում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն՝ Ռուսաստանի Դաշնությունը վերադարձրել է ռուս զինծառայողների երկրորդ խումբը։ Դրա դիմաց Ուկրաինայի զինված ուժերի ռազմագերիների նույնքան քանակ է վերադարձել հայրենիք, հայտնել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը։ Հունիսի 9-ին Կիևի ռեժիմի կողմից վերահսկվող տարածքից վերադարձվել է 25 տարեկանից փոքր ռուս զինծառայողների խումբ։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը պարզաբանել է, որ ներկայում ռուս զինծառայողները գտնվում են Բելառուսի Հանրապետության տարածքում, որտեղ նրանք ստանում են անհրաժեշտ հոգեբանական և բժշկական օգնություն։ Բոլոր ռուս զինծառայողները կտեղափոխվեն Ռուսաստանի Դաշնություն՝ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության բժշկական հաստատություններում բուժման և վերականգնողական բուժման համար։