Թրամփը խոստանում է ֆանտաստիկ շքերթ ու սպառնում ընդդիմացողներին
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Վաշինգթոնում հունիսի 14-ին, շաբաթ օրը, ԱՄՆ-ի բանակի 250-ամյակին նվիրված «ֆանտաստիկ և մեծ շքերթի» մասին: Իսկ այդ օրը բողոքի ակցիաներ կազմակերպողներին նա սպառնացել է «շատ ուժեղ հարվածներով»։
«Մենք հունիսի 14-ին՝ Դրոշի օրը, ֆանտաստիկ շքերթ ենք ունենալու: Դա զարմանալի օր է լինելու: Մենք ունենք տանկեր, ինքնաթիռներ, մնացած ամեն ինչ: Եվ ես կարծում եմ, որ դա հրաշալի է լինելու»,- ասել է ամերիկացի առաջնորդը։
Միևնույն ժամանակ, նա սպառնացել է այդ օրը բողոքի ակցիաներ կազմակերպողներին և խոստացել, որ նրանք «կհանդիպեն շատ զորեղ ուժի» և «շատ ուժեղ հարվածի»։
Միևնույն ժամանակ, The Washington Post-ը գրում է, որ այս շաբաթ Մերիլենդ են ժամանել տանկերով, հետևակի մարտական ​​մեքենաներով և ծանր հրետանիով գնացքներ, որոնք այնուհետև մեքենաներով կմեկնեն Վաշինգթոն և երթով կանցնեն Սահմանադրության պողոտայով: 90 րոպեանոց շքերթի ընթացքում մայրաքաղաքի որոշ փողոցներ կփակվեն 4 օրով: Միջոցառմանը կմասնակցի ընդհանուր առմամբ 150 տեխնիկա, այդ թվում՝ մոտ 25 M1 Abrams տանկ, 6600 զինվոր, ուղղաթիռ և 50 ինքնաթիռ։
Շքերթը նվիրված է ԱՄՆ բանակի 250-ամյակին, որը համընկնում է Թրամփի 79-ամյակի հետ։
Երբ Թրամփը առաջին անգամ ցանկացավ շքերթ անցկացնել իր առաջին ժամկետի ընթացքում՝ 2017 թվականին Փարիզ այցելելուց հետո, առաջարկը մերժվեց՝ հնարավոր հսկայական ծախսերի պատճառով։
ԱՄՆ-ում ռազմական շքերթ անցկացվել է 1946 թվականին Նյու Յորքում՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում հաղթանակը նշելու համար, իսկ Վաշինգթոնում՝ 1991 թվականին՝ Քուվեյթն իրաքյան զորքերի ներխուժումից ազատագրելու «Անապատային փոթորիկ» գործողությունից հետո։
Ընթացիկ շքերթը գնահատվում է 25-ից 40 միլիոն դոլար (չհաշված քաղաքային կառավարության ծախսերը փողոցները փակելու, անվտանգությունն ապահովելու և հետագա մաքրման համար)։ Թրամփը, որն այս անգամ իր վարչակազմը համալրել է հավատարիմներով, ովքեր չեն վիճարկել շքերթն անցկացնելու իր ցանկությունը, դրա ֆինանսավորումն անվանել է «հսկայական ծախս»։ Պաշտպանության նախարարության ցամաքային ուժերի պատասխանատու Դանիել Դրիսկոլի խոսքով՝ շքերթը կբարձրացնի մարտական ​​ոգին և կխրախուսի կապալառուներին միանալ բանակին։
Միևնույն ժամանակ, վարչակազմը նախատեսում է աշխատանքից ազատել Վետերանների հարցերով նախարարության մինչև 83000 աշխատակցի։
«Ինձ համար դժվար է բացատրել վետերաններին, թե ինչու ենք մենք ծախսում 40 միլիոն դոլար շքերթի վրա, երբ նրանց աշխատանքից ազատում են, քանի որ «մենք պետք է պայքարենք վատնումների դեմ»»,- ասել է դեմոկրատ սենատոր Ռիչարդ Բլումենթալը Սենատի զինված ուժերի հանձնաժողովի լսումների ժամանակ։