«Իսրայելի ռազմաօդային ուժերը հարվածել են Թեհրանի միջուկային հետազոտությունների կենտրոնին»․ ՑԱԽԱԼ
Իսրայելի ռազմաօդային ուժերը երեկ գիշերը մի շարք հարվածներ են հասցրել Թեհրանում գտնվող միջուկային հետազոտական ​​կենտրոնի և ռազմական օբյեկտների վրա, հունիսի 20-ին հաղորդել է The Times of Israel-ը՝ հղում անելով Իսրայելի պաշտպանության ուժերին (IDF):
«Իսրայելի ռազմաօդային ուժերը գիշերը մի շարք հարվածներ են հասցրել Թեհրանին՝ հարվածելով Իրանի տասնյակ ռազմական օբյեկտների և միջուկային հետազոտական ​​կենտրոնի», - ասվում է IDF-ի հայտարարության մեջ:
Հաղորդվում է, որ Իրանի վրա հարձակմանը մասնակցել է ավելի քան 60 կործանիչ՝ նետելով մոտ 120 զինամթերք: Հարվածված թիրախների թվում էր SPND միջուկային նախագծի և ռազմաարդյունաբերական համալիրի շտաբ-բնակարանը:
«Մեկ այլ հարվածային թիրախ օգտագործվել է ռեժիմի միջուկային զենքի ծրագրի համար անհրաժեշտ բաղադրիչ արտադրելու համար», - ասել է IDF-ն: Իսրայելի պաշտպանության ուժերի (IDF) խոսնակ Ավիխայ Ադրաեին հունիսի 19-ին կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ Իսրայելը հարվածել է Բուշեհրում, Սպահանում և Նաթանզում գտնվող իրանական միջուկային օբյեկտներին: Նա նշել է, որ երկրի ռազմաօդային ուժերի 40 կործանիչ հարձակվել է Թեհրանի և Իրանի այլ շրջանների մոտ գտնվող տասնյակ ռազմական օբյեկտների վրա: Նույն օրը ավելի ուշ BBC-ի ռուսական ծառայությունը հաղորդեց, որ Իսրայելի կողմից Արաքում Իրանի վրա հասցված հարվածները վնասել են միջուկային ռեակտորը և համալիրի մոտակա տարածքները։