«ԱՄՆ-ն ռմբակոծել է Իրանի երեք միջուկային օբյեկտներ»․ Թրամփ
Այս գիշեր ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերը հարվածել են Իրանի միջուկային ենթակառուցվածքներին, այդ թվում՝ Ֆորդոյին, Սպահանին և Նաթանզին։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Մենք հաջողությամբ ավարտել ենք Իրանի երեք միջուկային օբյեկտների վրա հարձակումը, այդ թվում՝ Ֆորդոյին, Նաթանզին և Սպահանին», - գրել է նա Truth Social-ում։ «Բոլոր ինքնաթիռներն այժմ դուրս են Իրանի օդային տարածքից»։
Թրամփն ասել է, որ Ֆորդոյի գլխավոր օբյեկտի վրա լիքը ռումբեր են նետվել։ Աշխարհում ոչ մի այլ զինվորական չէր կարող դա անել։ Հիմա խաղաղության ժամանակն է»։
Թրամփն ասել է, որ Ֆորդոյի գլխավոր օբյեկտի վրա լիքը ռումբեր են նետվել։ Բոլոր ինքնաթիռներն անվտանգ վերադառնում են տուն։ Շնորհավորում ենք մեր մեծ ամերիկացի զինվորներին։ Աշխարհում ոչ մի այլ զինվորական չէր կարող դա անել։ Հիմա խաղաղության ժամանակն է»։
Fox News-ը, հղում անելով իր աղբյուրներին, հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն օգտագործել է վեց GBU-57 ռումբեր, որոնք նետվել են B-2 ռմբակոծիչներից՝ միջուկային օբյեկտի վրա հարվածներ հասցնելու համար։