«Հայաստանը ռազմական հանցագործ պետություն է»․ Ալիև
![]() 926 Չորեքշաբթի, 25 հունիսի, 2025 թ., 09:52 Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Հայաստանը համարել է ռազմական հանցագործ պետություն։ Ալիևի խոսքով՝ Ադրբեջանը շատ լավ գիտի, թե ինչ է պատերազմը։ «Մեր հողերը տարիներ շարունակ օկուպացիայի տակ էին, և Երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ Հայաստանը ոչ միայն կրակի տակ էր պահում մեր քաղաքները, գյուղերը և բնակելի տարածքները, այլև չի մոռացել, եթե կարելի է այսպես արտահայտվել, իր հրթիռներն արձակել նույնիսկ այստեղ՝ Մինգեչաուրում։ Սա ագրեսիա էր քաղաքացիական բնակչության, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների դեմ։ Սա ռազմական հանցագործություն է», - ասել է Ալիևը։ Ադրբեջանի նախագահը Հայաստանին մեղադրել է ադրբեջանական բնակավայրերը հիմնովին ոչնչացնելու, հակամարտության գոտուց «բավականին հեռու» գտնվող տարածքները հրետակոծելու մեջ։ «Հայաստանը ռազմական հանցագործ պետություն է», - եզրափակել է Ալիևը։