«Եթե ԱՄՆ-ն ՌԴ-ին «ջախջախի» պատժամիջոցներով, Մոսկվայի հետ ո՞վ կբանակցի»․ Ռուբիո
Եթե ԱՄՆ-ն «ջախջախի» Ռուսաստանին պատժամիջոցներով, Մոսկվայի հետ ո՞վ կխոսի հրադադարի մասին, Politico-ին տված հարցազրույցում ասել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին և եվրոպական երկրների այլ առաջնորդներ հույս ունեն չորեքշաբթի համոզել Թրամփին՝ ավելի շատ պատժամիջոցներ կիրառել Մոսկվայի նկատմամբ, գրում է թերթը։
«Եթե մենք անեինք այն, ինչն այստեղ բոլորն են ցանկանում՝ ավելի շատ պատժամիջոցներով ջախջախեինք նրանց, մենք, հավանաբար, կկորցնեինք հրադադարի մասին խոսելու հնարավորությունը, այդ դեպքում ո՞վ է նրանց հետ խոսելու», - ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում ասել է Ռուբիոն։
ԱՄՆ պետքարտուղարը նշել է, որ Թրամփը «կորոշի նոր տնտեսական միջոցառումների պատշաժ ժամանակն ու տեղը», և վարչակազմը համագործակցում է Քոնգրեսի հետ՝ համոզվելու համար, որ նրանք Թրամփին կփոխանցեն համապատասխան ճկունություն։ Սակայն դա նշանակում է, որ Ռուսաստանի հետ խոսելու պատուհանը, հավանաբար, փակվում է»,- հավելել է Ռուբիոն։