«Թրամփը և Նեթանյահուն Գազայում իրավիճակի կարգավորման պլան են մշակել». #IsraelHayom
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն, հավանաբար, համաձայնության են եկել Գազայի հատվածում իրավիճակի կարգավորման ծրագրի շուրջ։ Այս մասին հաղորդում է Israel Hayom-ին։
Լրատվամիջոցի աղբյուրների համաձայն՝ բանակցությունների ընթացքում Թրամփը և Նեթանյահուն համաձայնեցրել են հետագա գործողությունների ծրագիրը, որը բաղկացած է հետևյալ հիմնական կետերից՝
- Անկլավը (Գազայի հատված) կկառավարվի չորս արաբական երկրների, այդ թվում՝ ԱՄԷ-ի և Եգիպտոսի կողմից։
- ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարությունը կհեռացվի, և բոլոր պատանդներն ազատ կարձակվեն։
- Մի քանի երկրներ կհամաձայնեն ընդունել Գազայի այն բնակիչներին, ովքեր ցանկանում են արտագաղթել։
- Սիրիան և Սաուդյան Արաբիան կմիանան Աբրահամի համաձայնագրերին (արաբական երկրների և Իսրայելի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ համաձայնագրեր)։
- Իսրայելը խոստանում է լուծել պաղեստինցիների հետ հակամարտությունը՝ «երկու պետության» հայեցակարգին համապատասխան, եթե Պաղեստինի ինքնավարությունում բարեփոխումներ իրականացվեն։