#IsraelHayom: "Trump and Netanyahu have developed a plan to resolve the situation in Gaza"
US President Donald Trump and Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu have reportedly reached an agreement on a plan to resolve the situation in the Gaza Strip, Israel Hayom reported.
According to media sources, during the talks, Trump and Netanyahu agreed on a plan of further action, which consists of the following main points:
• The enclave (Gaza Strip) will be governed by four Arab countries, including the UAE and Egypt.
• The Hamas leadership will be removed and all hostages will be released.
• Several countries will agree to accept Gaza residents who wish to emigrate.
• Syria and Saudi Arabia will join the Abraham Accords (agreements on the normalization of relations between Arab countries and Israel).
• Israel promises to resolve the conflict with the Palestinians in accordance with the "two-state" concept if reforms are implemented in the Palestinian Authority.
• The United States recognizes Israel's partial sovereignty over the settlements of Judea and Samaria.