Զելենսկին հաստատեց` Ուկրաինան դուրս է գալիս Օտտավայի կոնվենցիայից
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ստորագրել է 1997 թվականի Օտտավայի կոնվենցիայից երկրի դուրս գալու մասին հրամանագիր, որն արգելում է հակահետևակային ականների օգտագործումը, արտադրությունը, գնումը, պահեստավորումը և փոխանցումը, ինչպես նաև պահանջում է դրանց ոչնչացումը: Այսպիսով, պետության ղեկավարը հաստատել է Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի համապատասխան որոշումը: Հրամանագիրն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման օրվանից, այսինքն՝ հունիսի 29-ից:
Վերխովնա Ռադայի Ազգային անվտանգության կոմիտեի քարտուղար Ռոման Կոստենկոն սա անվանել է «քայլ, որը պատերազմի իրականությունը վաղուց է պահանջում»: «Ռուսաստանն այս կոնվենցիայի կողմ չէ և զանգվածաբար օգտագործում է ականներ մեր զինվորականների և քաղաքացիական անձանց դեմ: Մենք չենք կարող կապված մնալ, երբ թշնամին սահմանափակումներ չունի»,- ասել է նա: Կոստենկոն հավելել է, որ Վերխովնա Ռադան հետագայում կքննարկի այս հարցը:
Ավելի վաղ Լեհաստանը, Ֆինլանդիան, Լիտվան, Լատվիան և Էստոնիան հայտարարել են Օտտավայի կոնվենցիայից դուրս գալու իրենց մտադրության մասին: Այս բոլոր երկրները ՆԱՏՕ-ի անդամ են և սահմանակից են Ռուսաստանին և նրա դաշնակից Բելառուսին Արևելյան Եվրոպայում: Նրանք պլանավորում են մինչև հուլիս պաշտոնապես տեղեկացնել ՄԱԿ-ին իրենց որոշման մասին, որպեսզի մինչև այս տարվա վերջ կարողանան սկսել Վլադիմիր Պուտինի բանակի հնարավոր ներխուժման ուղիների ականազերծումը, հաղորդում է The Telegraph-ը: Արևմտյան ռազմական և հետախուզական գնահատականների համաձայն՝ Ռուսաստանը կարող է հարձակվել ՆԱՏՕ-ի վրա 2-5 տարվա ընթացքում։
Օտտավայի կոնվենցիան վավերացրել է 164 երկիր: Ռուսաստանն ինքը երբեք չի սահմանափակվել միջազգային պայմանագրի շրջանակներում: «Landmine Monitor 2024» զեկույցի համաձայն՝ մինչ եվրոպական երկրները վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում ոչնչացրել են հակահետևակային ականների իրենց պաշարները, Ռուսաստանը միայն լրացրել է իր սեփականը և դարձել է առաջատար այս ցուցանիշով: Անցյալ տարի այն կուտակել է ավելի քան 26 միլիոն նման սարք և ակտիվորեն օգտագործում է դրանք Ուկրաինայում: Ռուսաստանից բացի, կոնվենցիային չեն միացել նաև Միացյալ Նահանգները և Չինաստանը: