«Նիկոլ Փաշինյանն ու Ալիևը կհանդիպեն Դուբայում»․ #MiddleEastEye
![]() 811 Հինգշաբթի, 03 հուլիսի, 2025 թ., 10:00 Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կհանդիպեն Դուբայում հուլիսի վերջին։ Այդ մասին գրում է Middle East Eye պարբերականը։ «Թեև Հայաստանն ու Ադրբեջանը խաղաղության համաձայնագրի նախագծի շուրջ համաձայնության են եկել մարտին, Բաքուն դեռևս առաջ է քաշում մի քանի լրացուցիչ պայմաններ՝ նախքան համաձայնագիրը պաշտոնապես ստորագրելը: Ադրբեջանը պահանջում է, որ Երևանը փոփոխություններ կատարի իր Սահմանադրության մեջ, բացառելով Ադրբեջանի տարածքի մասին հիշատակումները, դադարեցնի Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության գործունեությունը և լուծարի ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, որին Բաքուն վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում մեղադրել է կողմնակալության մեջ», – գրում է Middle East Eye-ը: Աղբյուրը հավելել է, որ ԱՄԷ-ն ցանկանում է հյուրընկալել բանակցությունները՝ երկու կովկասյան ժողովուրդների միջև հարաբերությունները բարելավելու իր ջանքերի շրջանակներում։ Ըստ պարբերականի՝ Դուբայում նախատեսված հանդիպումը դրական նշան է, որը ցույց է տալիս, որ երկու կողմերն էլ շարունակում են պատրաստակամ լինել համագործակցելու՝ չնայած շարունակվող տարաձայնություններին։ Փորձագետները նշում են, որ հաջորդ տարի կայանալիք ընտրությունների համատեքստում քիչ հավանական է, որ Փաշինյանը սահմանադրական հանրաքվե անցկացնի ընտրություններից առաջ։ |