Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի միջև զրույցն ավարտվել է
Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի միջև զրույցն ավարտվել է, հայտարարել է Ռուսաստանի ղեկավարի օգնական Յուրի Ուշակովը։
Նախագահների կողմից քննարկված թեմաներից մեկը Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմն էր։
Ուշակովի խոսքով՝ զրույցի ընթացքում Թրամփը կրկին բարձրացրել է ռազմական գործողությունները հնարավորինս շուտ դադարեցնելու հարցը։ Պուտինը պատասխանել է՝ ասելով, որ ռուսական կողմը շարունակում է փնտրել պատերազմի քաղաքական, բանակցային լուծում։ Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանի ղեկավարը ընդգծել է, որ «Ռուսաստանը կհասնի իր նպատակներին» և «չի նահանջի» այդ նպատակներից։
Պուտինի և Թրամփի միջև զրույցը տևել է գրեթե մեկ ժամ։ Սա նախագահների միջև արդեն վեցերորդ զրույցն է Թրամփի՝ ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրություններում հաղթանակ տանելուց ի վեր։ «Ընդհանուր առմամբ, այս երկու առաջնորդների միջև զրույցը, ինչպես միշտ, նույն երկարության ալիքի վրա էր՝ անկեղծ, գործնական և կոնկրետ»,- վստահեցնում է Ուշակովը։ «Անհնար է ասել, թե ով է առաջինն անջատել հեռախոսը, բայց թարգմանիչները վերջինն էին, որ անջատեցին հեռախոսը»,- նշել է Ուշակովը։
Հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել ԱՄՆ-ի Անկախության օրվա նախօրեին, որը նշվում է հուլիսի 4-ին։ Պուտինը շնորհավորել է Թրամփին տոնի կապակցությամբ և ասել, որ «Ռուսաստանը նշանակալի դեր է խաղացել ամերիկյան պետականության զարգացման գործում»։
Քննարկվող թեմաների թվում էին նաև Սիրիայում, Իրանում և ընդհանուր առմամբ Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակը։ Նախագահների անձնական հանդիպման հարցը չի քննարկվել, սակայն Ուշակովը ընդգծել է, որ «այս գաղափարը կախված է օդից»։
Վաշինգթոնը դեռևս չի մեկնաբանել զրույցի բովանդակությունը։
Երկու առաջնորդների միջև նախորդ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել հունիսի 14-ին։ Այնուհետև նախագահները քննարկել են Իսրայելի և Իրանի միջև հարաբերությունների սրումը։