Ռուսաստանը դարձավ առաջին երկիրը, որ պաշտոնապես ճանաչեց Աֆղանստանի Իսլամական Էմիրությունը
Մոսկվան պաշտոնապես ճանաչեց Աֆղանստանի Իսլամական Էմիրությունը։ Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Նշվում է, որ Աֆղանստանի դրոշը, որը ներկայացրել է «Թալիբանը» (ահաբեկչական գործունեության համար ՄԱԿ-ի պատժամիջոցների ներքո), առաջին անգամ բարձրացվել է Մոսկվայում գտնվող դեսպանատան վրա շարժման՝ իշխանության գալուց ի վեր՝ 2021 թվականին։
Հուլիսի 1-ին Մոսկվա էր ժամանել Ռուսաստանում Աֆղանստանի նոր դեսպան Գյուլ Հասանը, իսկ հուլիսի 3-ին Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն ստացել էր նրա հավատարմագրերի պատճենները։
Ռուսաստանում «Թալիբան» շարժման գործունեության արգելքը կասեցնելու դատարանի որոշումը ուժի մեջ է մտել ապրիլի 17-ին։ Սա հետևում է ԱԴԾ տվյալների բազայից։
Միևնույն ժամանակ, շարժումը չի բացառվել ահաբեկչական ճանաչված կազմակերպությունների միասնական ցուցակից։
Ռուսաստանի Դաշնության Գերագույն դատարանը 2003 թվականի փետրվարի 14-ին որոշում կայացրեց երկրում թալիբների գործունեությունն արգելելու մասին։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը, մեկնաբանելով Գերագույն դատարանի որոշումը, նշել է, որ Ռուսաստանը հանձնառու է Աֆղանստանի հետ կապեր հաստատել տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ թմրանյութերի մաքսանենգության և ահաբեկչության դեմ պայքարում։ Ռուսական կողմը նաև շնորհակալ է Աֆղանստանի իշխանություններին ԴԱԻՇ խմբավորումների (ահաբեկչական կազմակերպություն, որի գործունեությունն արգելված է Ռուսաստանի Դաշնությունում) դեմ ռազմական գործողությունների համար։