ՀԱՄԱՍ-ը դրական է արձագանքել հրադադարի առաջարկին
![]() 608 Ուրբաթ, 04 հուլիսի, 2025 թ., 11:10 Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը դրական է արձագանքել միջնորդների՝ Իսրայելի հետ հրադադարի առաջարկին: Այս մասին հայտնել է իսրայելական Ynet լրատվական պորտալը։ Ըստ աղբյուրի՝ շարժման որոշումը կհրապարակվի առաջիկա ժամերին։ Ավելի վաղ արմատականներն իրենց Telegram ալիքում հայտնել էին, որ շարժումն ուսումնասիրում է Իսրայելի հետ Գազայի հատվածում հրադադարի վերաբերյալ անուղղակի բանակցությունների ընթացքում միջնորդներից ստացված առաջարկները: ՀԱՄԱՍ-ը չի նշել, թե կոնկրետ ինչ են պարունակում քննարկվող նախաձեռնությունները: Միևնույն ժամանակ, զինյալները պնդում են, որ հնարավոր համաձայնագիրը պետք է ներառի «Գազայում հրադադարի երաշխիքներ, իսրայելական զորքերի դուրսբերում և անկլավում մարդասիրական օգնության ապահովում»։ Ավելի վաղ Maan գործակալությունը հայտնել էր, որ Գազայի համար նոր առաջարկը նախատեսում է 60-օրյա հրադադար,10 պատանդների ազատ արձակում, 18 զոհված պատանդների մարմինների փոխանցում իսրայելական կողմին և շրջափակված անկլավի հարավում իսրայելական բանակի ստորաբաժանումների դուրսբերում։ |